Son günlerde dolar kurunun anormal artışı sebebiyle servis fiyatlarımız otomatik olarak güncellenmektedir. Bu artışın sebebi begenii.net değil dolar endeksli olan servislerdir. Bilgilerinize...

Sosyal Medya Algoritması

Sosyal Medya Algoritması

Sosyal medya kavramı günden güne etkisini daha da geniş alana yaymakta ve daha fazla tercih edilerek iç dinamik alanı da genişlemektedir. Bundan dolayı başta Facebook, Google ve Youtube gibi platformlar olmak üzere Instagram, Twitter gibi çok fazla tercih edilen sosyal medya uygulamalarında çok fazla kullanıcı mevcuttur. Doğrusal sistemin ayakta tutulması için de gerekli prosedürler oluşturularak ihtiyaçlar karşılanır. Bu sistemin doğru işlemesini ise algoritmalar yapar.

Sosyal medya algoritmaları sistemin yapısının eksiksiz ve doğru olması adına sürekli olarak değişmektedir.  Kullanılan platformlara göre de uygulanan algoritma şekilleri farklıdır.

Algoritma, bir veri kümesinin nasıl davranacağını belirleyen matematiksel kurallara verilen bütün isimdir. Sosyal medya uygulamalarında algoritmalar düzenin korunması için destek sağlar. Bununla birlikte reklamlar ve arama sonuçlarının daha iyi bir görünüm sağlanması için de yine algoritmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin Instagram kullanımında kullanıcılara takip ettikleri kullanıcıların takip ettikleri kullanıcılar önerilmektedir. Öneri algoritması olarak karşımıza çıkan bu yapay zeka algoritması sayesinde sosyal medya kullanıcıları tanıdığı ancak bulamadığı diğer kullanıcıları kolaylıkla görebilir.

Sosyal medya algoritma türleri de kullanılan sosyal medya platformlarının türüne göre değişiklik göstermektedir. Youtube, Facebook, Google, Twitter, Instagram gibi çeşitli ve çok fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarında reklam, arama sonuçları ve öneri sistemleri gibi çeşitli algoritmalar kullanılarak kullanıcı deneyiminin en iyi biçimde ölçülmesi de sağlanır.