Son günlerde dolar kurunun anormal artışı sebebiyle servis fiyatlarımız otomatik olarak güncellenmektedir. Bu artışın sebebi begenii.net değil dolar endeksli olan servislerdir. Bilgilerinize...

2022 Güncel Youtube Gelir Hesaplama

2022 Güncel Youtube Gelir Hesaplama

Youtube gelir hesaplama, Youtube içerik üreticilerinin kazancını merak eden ya da Youtube’da içerik üreticisi olmayı planlayan kişilerin başlıca araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Youtube, dünyanın en çok kullanılan 2. web sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu platformda milyonlarca insan video paylaşarak para kazanabilmektedir. Aylık 2 milyardan fazla kullanıcının giriş yaptığı bu platformda, kazancın ne olacağını belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. 

Youtube kazancını hesaplamak için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Ancak 1000 izlenme başına her içerik üreticisinin alacağı ücret aynı olmayacağı için kazanç tahmini yapmak her zaman doğru sonucu vermemektedir. Siz de Youtube gelirlerinin nasıl hesaplandığı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz. 

Youtube Kazanç Tablosu 

Youtube üzerinden aylık ne kadar kazanıldığını öğrenmek isteyenler, Youtube kazanç tablosu inceleme işlemi yapabilmektedir. Youtube kazanç tablosu tahmini gelir hesaplamasını kanal durumuna bakarak belirlemektedir. Yani, Youtube içerik üreticileri Youtube Studio üzerinden ortalama bir sonuca varabilmektedir. https://studio.youtube.com linki üzerinden iş ortağı programına giriş yapıp verilerinizi kontrol edebilirsiniz. 

Youtube Studio hesabınızda belirtilen BGBM adlı terim, asıl kazancınızın ne kadar olduğunu belirleyecektir. Zira bu terim “Bin Gösterim Başı Maliyet” anlamına gelmektedir ve reklam verenlerin 1000 defa reklam göstermesi durumunda içerik üreticilere ödeyeceği tutarı belirtmektedir. Bahsi geçen bu gelir hesaplama yöntemi, gerçek kazanca en yakın sonucu vermektedir.

Youtube 1000 İzlenme Kaç TL?

Youtube gelirini hesaplamak isteyen kişilerin en çok yönelttiği sorulardan bir tanesi de Youtube 1000 izlenme kaç TL şeklindedir. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli detay, Youtube kazancının video izlenme başına değil, reklam izlenme başına verilmesidir. Yani, içerik üretici kişiler paylaştıkları videodan gelir elde etmemekte, bunun yerine videonun arasında gösterilen reklamlar kazanç sağlamaktadır. Bu bağlamda genel olarak 1000 izlenme 4 ila 25 TL arasında kazanç getirmektedir. 

Youtube 1000 izlenmenin kaç TL olacağı, hem bölgeye hem de reklama bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı reklamlar çok spesifik olduğu için reklam verenler çok daha yüklü ödemeler yapabilmekte ve 1000 TL izlenme başına elde edilen kazanç 50 TL’nin de üstüne çıkabilmektedir. Bu nedenle net bir kazanç bilgisi belirtmek yanlış olacaktır.  

Youtube Tahmini Gelir Düşmesi Neden Olur?

Youtube tahmini gelir oranını Youtube Studio aracılığıyla görüntüleyen kişiler, bu gelirlerin düştüğünü fark edebilmektedir. Youtube tahmini gelir düşüyor sorunu yaşıyorsanız, bu noktada kanalınızda etkileşim, beğeni, izlenme oranlarınıza göre tahmini gelirin oluştuğunu bilmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, ay başlangıcında izlenme oranlarınız yüksekse, algoritma buna göre bir tahmin yapacaktır. Ancak ay sonuna doğru izlenme sayılarınız düşerse, tahmini gelir de orantılı olarak düşecektir. 

Kısaca özetlemek gerekirse, tahmini kazancın düşmesi ya da artması tamamen Youtube kanalınızın başarısına bağlıdır. Eğer ay boyunca izlenmeniz yüksek olursa tahmini kazanç oranı da yüksek olur. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu izlenme oranları ay boyunca düşerse tahmini kazanç daha düşük olacaktır. 

Youtube Reklam Geliri Hesaplama 

Eğer Youtube reklam geliri hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız, 1000 izlenme başına 4 ila 25 TL arasındaki hesaplamayı kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu hesaplamanın tamamen tahmini olduğunu unutmamalısınız. Zira her reklam aynı ücrette değildir. Reklam bedellerinin ne kadar olacağı ise reklam verenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Youtube Studio ile bağlanabilen gelir hesaplama uygulamalarını kullanarak da tahmini gelirinizin ne olacağını öğrenebilir ve bu sayede her ay Youtube üzerinden kazanacağınız ortalama tutarı görüntüleyebilirsiniz.